Decydując się na zakup kotła na ekogroszek, dobrze by był poprawnie eksploatowany. Stosując kilka zasad użytkowania, będzie można cieszyć się długą bezawaryjnością urządzenia. Dodatkowo dzięki zachowaniu dobrej kondycji kotła zyska się oszczędności w postaci mniejszego zużycia węgla. O czym warto pamiętać przy korzystaniu z tego źródła ciepła?
3 zasady poprawnej eksploatacji kotłów
Czynnością, od której należy zacząć poprawne użytkowanie kotła co na ekogroszek, jest ustawienie jego parametrów. Poprzez dostosowanie wskaźników podawania, dmuchawy i temperatury uzyskuje się mniejsze postarzanie produktu. Ekogroszek spala się w całości, nie ma niepotrzebnego przegrzewania budynku. Urządzenie nie zapycha się i przy poprawnym parametrze cieplnym nie emituje toksycznych związków oraz zmniejsza ilość osadów na ściankach kotła. Oprócz ustawień ręcznych dostępne są także regulatory pogodowe pozwalające zmniejszyć zużycie spalanego paliwa.
Kolejną ważną kwestią eksploatacji kotła co na ekogroszek jest obsługa bieżąca. Większość użytkowników koncentruje się tylko na wynoszeniu popiołu raz w tygodniu. To nie wystarcza, by zachować kocioł w doskonałym stanie. Oprócz pojemnika na popiół ważne jest, by czyścić jego ścianki wewnętrzne, w których znajduje się ogrzewana woda. Podczas spalania tworzy się na nich warstwa popiołu. Im jest większa, tym bardziej izoluje źródło ciepła. Dzięki operacji jego usuwania zyskujemy kilkanaście procent sprawności.
Ostatnią wartością wpływającą na dobry stan kotła na ekogroszek zostaje eksploatacja długoterminowa. Najlepiej wykonać ją przed sezonem grzewczym, czyli raz do roku. W jej skład oprócz czyszczenia komina wchodzi, dokładne czyszczenie wnętrza kotła. Dodatkowo stosuje się smarowanie łożysk, sprawdzanie szczelności i wymianę uszczelek. Warto tak naprawdę oddać kocioł w ręce fachowego serwisu.
Serwis kotła grzewczego
Kocioł co na ekogroszek to skomplikowana maszyna. Poświęcenie chwili na odpowiedni serwis oraz poprawną eksploatację daje wiele korzyści. Od oszczędności na zużywanym ekogroszku poprzez zmniejszenie częstotliwości przyszłych napraw.